•  

Kevad on saabumas ja ööd jäävad järjest lühemaks, aprilli lõpuks meil enam täiesti pimedat ööd ei olegi. Seega on nüüd veel viimane aeg, et ideaalsetest öötaeva vaatlemise ja pildistamise tingimustest viimast võtta. Muide, aprill on ka rahvusvaheline astronoomia kuu ja 4.–10. aprillini tähistatakse pimeda taeva nädalat, mille eesmärk on pöörata tähelepanu valgusreostuse probleemile, mis kipub paljudes kohtades imelist öötaevast varjutama.

Jupiter ja Galilei kuud

Jupiter ja Galilei kuud

Mis siis taevas sel kuul toimub? Õhtuti on veel viimane võimalus heita pilk põnevale Orioni tähtkujule ja talvekuusnurgale. Kuu lõpuks me seda piirkonda enam ei näe. Kõrgel taevas Lõvi tähtkujus särab endiselt terve öö Jupiter. Teleskoobi ja isegi binokliga vaadates on võimalik näha ka tema nelja eredamat kaaslast (Io, Europa, Ganymedes, Callisto), neid kutsutakse nende avastaja järgi Galilei kuudeks.

Suve lähenemisest annab märku pärast südaööd idataevase tõusma hakkav suvekolmnurk. Selle moodustavad Luige tähtkuju eredaim täht Deeneb, Lüüra tähtkuju eredaim täht Veega ja Kotka tähtkuju eredaim täht Altair. Need on tähed, mida on võimalik näha ka suvel, kui ööd on valged ja tuhandeid tähti taevas pole.

Peale südaööd, kui Jupiter hakkab madalamale langema, tõusevad lõunataevasse peaaegu kõrvuti rõngastega Saturn ja punane Marss. Nende detailide nägemiseks tuleks kasutada teleskoopi.

30.04

Öötaevas 30. aprillil kell 22.00

01.04

Öötaevas 1. aprillil kell 22.00

Noorkuu on 7. aprillil ja täiskuu 22. aprillil, seega parim aeg võimalikult paljude tähtede nägemiseks ja pildistamiseks on kuu alguses. 23. aprillist algab meil astronoomiline valge öö, mis tähendab, et täielikku pimedust enam öösiti ei ole ja hakkame nägema vaid eredamaid tähti. Mõneti on sellest kahju, aga algajatele astronoomiahuvilistele teeb see eredamate tähtede ja tähtkujude ülesleidmise ja selgeks õppimise isegi lihtsamaks, sest tuhandeid teisi tähti pole segadust tekitamas.

13. aprillil on kõik astronoomiahuvilised oodatud Tõraverre järjekordsele astrofotoklubi kokkusaamisele:
http://www.selgetaevas.ee/astrofotoklubi/

Teenused

Näitan oma pilte ja time-lapse’i videosid, räägin nende saamislugusid ja jagan näpunäiteid, kuidas ise öösel pilti teha. Vaata täpsemalt ->
Öötaevas peidab endas rohkesti huvitavat ja põnevat vaatamiseks ning fotokaamera abil on võimalik näha veel palju enamat kui palja silmaga. Selleks, et kõik need huvitavad nähtused ilusasti pildile püüda, tuleb tunda nii ööfotograafia kui taevalaotuse iseärasusi ja just seda on võimalik õppida erinevatel ööfotokoolitustel. Vaata täpsemalt ->
Valgusest maalitud maagia. Huvitav ja teistmoodi põnev tegevus üritustel või maagilised ilupildid. Vaata täpsemalt ->
Erilised ööfotod inimestest, hoonetest, autodest vm, mille taustaks tähistaevas, Linnutee, helkivad ööpilved, virmalised või muud taevased nähtused. Vaata täpsemalt ->
Huvitavad ja põnevad videod, millega on võimalik mitmeid tunde mõne sekundi sisse mahutada. Vaata täpsemalt ->
Teen silmapaistvaid 360° panoraamfotosid ja nendest koostatud virtuaaltuure. Vaata täpsemalt ->

Viimased blogipostitused

Telli foto endale seinale

VAATA KOGU VALIKUT

Ööfotograaf Martin Mark
Ööfotograaf ja koolitaja Martin Mark