Jaanuari öötaevas 2016


Et huvitavaid sündmusi mitte maha magada, uurin tihti, mis öötaevas toimub. Otsustasin, et jagan sel aastal oma tähelepanekuid ka teistega. Panen iga kuu alguses tähtsamad sündmused ja vaatamist väärt objektid kirja, et kõik huvilised saaksid öötaevast vaadeldes või pildistades võimalikult suure elamuse.

Kvadrantiidide meteoorivoo radiant.

Jaanuar algab kohe Kvadrantiidide meteoorivooluga. Väidetavalt peaks nende tipphetk olema 4. jaanuari varahommikul alates kella kahest ja kestma umbes paar tundi. Selle aja jooksul peaks hea pimeda taevaga kohtades olema võimalik näha kuni 120 meteoori tunnis. Samas teise ennustuse järgi peaks tipphetk jõudma hiljem, siis kui meil on juba päev. Olgu see tipphetk millal tahes, jaanauari alguses tasub öösiti langevaid tähti vaatama/pildistama minna igal juhul, sest kvadrantiidide aktiivsusperiood kestab 28. detsembrist 7. jaanuarini. Muidugi ei pruugi kõik sel ajal nähtavadl “langevad tähed” olla kvadrantiidid. Need peaksid olema sinaka helgiga ja nende radiant (punkt, millest näivad väljuvat ühte ja samasse meteoorivoolu kuuluvad meteoorid) asub Herkulese, Karjuse ja Draakoni tähtkujude piirialal. Varem on selles piirkonnas märgitud Kvadrandi tähtkuju, mida tänapäeval enam ei kasutata, aga sealt sai see meteoorivool oma nime.

Sabatäht Catalina 14. jaanuaril Suure Vankri aisa otsas.

Teine põnevam sündmus on jaanuari keskel kõige paremini nähtavaks muutuv komeet Catalina (C/2013 US10). Alates 13. jaanuarist võib komeeti leida Suure Vankri aisa tiputähe (Alkaid) lähedalt. See peaks olema siis nähtav ka binokli abil ning osa teadlasi loodab, et ehk on seda võimalik isegi palja silmaga eristada. Kõige parem on seda muidugi teleskoobiga vaadata.

Orioni udukogu

Talvises öötaevas on näha ka mitmeid põnevaid tähti ja tähtkujusid. Minu selle perioodi lemmikpiirkond taevas on Orioni tähtkuju ja selle ümbrus. Orioni on lihtne üles leida tema kolme järjestikuse tähe järgi, mis moodustavad Orioni vöö. Pimedaks minnes hakkab Orion kagutaevast tõusma ja öösel särab ta kõrgel lõunataevas. Selles tähtkujus on väga hästi näha ka kaks suurt ja võimast tähte: punane Betelgeuse (vasak õlg) ja sinine Riigel (parem jalg). Lisaks on Orioni tähtkuju moodustava sõdalase vööl mõõk, milles on ka palja silmaga nähtav Orioni udukogu ehk M42.

Talvekuusnurga piirkond talvises lõunataevas.

Orioni täht Riigel on üks osa talvekuusnurgast, mille moodustavad veel lisaks Suure Peni tähtkujus asuv meie öötaeva eredaim täht Siirius, Väikese Peni tähtkujus asuv Prooküon, Kaksikute tähtkuju tähed Polluks ja Kastor, Veomehe tähtkujus asuv Kapella ja Sõnni tähtkuju Aldebaran. Need tähed ja tähtkujud on väga hästi leitavad, talveöödel tähistaevaga tutvust tehes tasub nad üles otsida ja selgeks teha. Lisaks asub talvekuusnurga lähedal veel Plejaadide hajusparv, mida tuntakse ka Seitsme Õena või Taeva Sõelana. Selle parve abil on hea nägemist kontrollida. Kui täielikus pimeduses olles suudad seal eristada seitset tähte, siis on sul väga hea nägemine.

Jupiter ja Kuu. Sarnast pilti on võimalik näha sel aastal 27. jaanuari öösel.

Jaanuari teises pooles hakkab tähtede vaatlust ja pildistamist segama Kuu, mis särab terve öö ja muutub järjest suuremaks. Täiskuu on 24. jaanuaril. 27. jaanuari öösel võib aga Kuu kõrval näha Jupiteri. Hommikutundidel on lõunataevas nähtavad ka Marss, Saturn ja Veenus. Parim aeg võimalikult paljude tähtede nägemiseks ja pildistamiseks on viis päeva enne ja pärast noort Kuud ehk 5–15. jaanuarini.

Muidugi tasub valmis olla ka virmaliste mänguks. Neid küll pikalt ette ennustada ei saa, aga mõni päev varem on info võimaliku vaatemängu kohta Facebookis Eestimaa virmaliste grupis kindlasti olemas. Virmaliste kohta lisainfo saamiseks uuri: www.virmalised.ee

Andke teada, kas sellised kuu kokkuvõtted pakuvad huvi ja millest veel võiksin kirjutada. Soovin kõigile toredat öötaeva avastamist ja jäädvustamist!

Kommentaarid

Tags