Juuli öötaevas 2016


Juuli on aeg, mil minu ootusärevus järjest kasvab. Veel kuu aega ja algab Linnutee hooaeg. Ööd lähevad järjest pikemaks ja juuli lõpus saame nautida juba nautilist hämarikku (päike on 7 kuni 12 kraadi allpool silmapiiri), mis tähendab, et hakkame jälle nägema järjest rohkem tähti.

Linnuteed oodates on juulis mõistlik veel Jupiter, Marss ja Saturn üle vaadata. Need hakkavad järjest madalamale vajuma, Jupiter kaob juba juuli keskpaigas ning augusti alguses saame õhtuti mõnda aega veel ainult Saturni näha. Otsige mõni teleskoobiga sõber ja uurige neid lähemalt või vaadake lihtsalt madalale lõunataevasse ja proovige punane Marss üles leida. Sellest vasakule jääb Saturn.

Suvekolmnurk

Suvekolmnurga moodustavad tähed ja tähtkujud

Tähtedest näeme ikka ainult eredamaid nagu näiteks Kapella, Arktuurus ja suvekolmnurga tähed Altair, Deeneb ja Veega. Kuid juulis on võimalik juba eristada ka mõningaid tähtkujusid, näiteks Luik, Kotkas ja Lüüra, mis on suvekolmnurga osad. Kas leiad need üles?

Noorkuu on kohe juuli alguses ning täiskuu 19. juulil.

Juuli on ka ideaalne aeg helkivate ööpilvede nägemiseks. Sel aastal on neid juba päris tihti esinenud ja loodetavasti näeme juulikuus veelgi rohkem. Hoia peale keskkööd pilk põhjataevas ja vaata, kas märkad seal valgeid helendavaid pilvi, mida hellitavalt mesokateks kutsutakse. Täpsemalt kirjutasin helkivate ööpilvede kohta juunikuu ülevaates. Loe seda siit: Juuni öötaevas 2016

Helkivad ööpilved Rõuge kiriku kohal

Helkivad ööpilved Rõuge kiriku kohal

Helkivad ööpilved Võrumaal

Helkivad ööpilved 23. juunil 2016

Helkivad ööpilved lähivaates

Helkivad ööpilved lähivaates

 

 

 

 

Kõiki astronoomiahuvilisi kutsun 10.-14. augustil Tõraveres toimuvale astronoomiahuviliste kokkutulekule. Olen ka ise kindlasti kohal ning 11. augustil räägin seal ööpildistamisest. Nende päevade jooksul toimub palju huvitavat ja tasub kindlasti kohale tulla! Kava ja muu täpsem info siin: http://www.astronoomia.ee/kokkutulekud/toravere-2016/ Registreerimine avatakse õige pea. Anna oma tulekust ka FB kaudu teada: https://www.facebook.com/events/490439594485609/

Kiire time-lapse ülevaade eelmise aasta kokkutulekust Parksepas:

 

Astronoomiahuviliste XX kokkutulek 12.–16. august 2015 Parksepas from Martin Mark on Vimeo.

Kommentaarid

Tags