Kui sa oled sündinud Kaksikute tähtkujus nagu mina, siis see tähendab, et sinu sünnipäeval asub Päike just Kaksikutes ja öötaevas me seda juunikuus ei näe. Vaadeldav on see tähtkuju hoopis talvel.
Kuna Päike läbib oma teekonnal Kaksikuid, on see üks sodiaagi tähtkujudest. Sodiaak on kujuteldav vöö taevas, mida mööda Päike liigub.
Kaksikute tähtkuju on osa Talvekuusnurgast ja seetõttu hästi vaadeldav just talvel. Kaksikuid on lihtne üles leida Orioni tähtkuju abil. Selleks tõmba kujuteldav joon Orioni vöö kõige parempoolsemast tähest Mintakast üles kuni Orioni oranžika õla Betelgeuseni ning pikenda seda joont umbes 3,5 korda ja jõuadki kahe ereda tähe Katori ja Polluksini. Kui tunned juba Talvekuusnurka, siis saad ka Prooküoni ja Kapella järgi kontrollida, kas oled ikka õiged tähed üles leidnud.
Kui oled heades vaatlustingimustes ehk täielikus pimeduses, siis märkad õige pea ka teisi tähti selles tähtkujus. Ta näeb tõepoolest välja nagu kaks kätest kinni hoidvat kriipsujukut. Tavaliselt on raske meelde jätta, kumb tähtedest on Kastor ja kumb Polluks. Lihtne nipp, kuidas meelde jätta: Kastor on Kapella pool ja Polluks Prooküoni pool.
Ka selle tähtkujuga on seotud legendid Kreeka mütoloogiast. Nad olid Aitoolia kuningapaari Leda pojad, kellel olid tegelikult erinevad isad. Kastori isa oli Sparta kuningas Tyndareos, aga Polydeukesi isa hoopis Zeus. Zeus võrgutas Leda, tulles tema juurde luigena, ning Leda sünnitas Zeusile poja Polydeukese ja tütre Helena, maailma kõige ilusama naise. Helenast sai Trooja kuninganna ning kui Paris ta röövis, päästis see lahti Trooja sõja. Polydeukes Zeusi lapsena oli surematu, Kastor surelik.
Kaksikud elasid koos läbi paljud seiklused, nende hulgas ka Argo suure reisi. Herakles õppis Polydeukese käe all vehklemiskunsti. Kord läksid Kastor ja Polydeukes võitlusse ühe teise kaksikutepaari, Idase ja Lynkeusega, et võita endale Phoibe ja Hilaeira armastus. Lynkeus tappis Kastori, kuid kättemaksuks tappis Zeus piksenoolega Idase. Surematu Polydeukes leinas lakkamatult oma venda ja tõotas talle Hadesesse järgneda. Zeusil hakkas temast kahju ning nii lubas ta vendadel olla ülepäeviti nii Olümposel kui Hadeses ja niiviisi leidsid nad ka oma tee tähtede sekka.
Kaksikute heledaim täht on Polluks. See asub vaid 34 valgusaasta kaugusel ja on umbes 79 protsenti massiivsem ja 46 korda heledam kui Päike. Polluks on Päikesele kõige lähemal asuv hiidtäht. Kastor asub 50 valgusaasta kaugusel ja koosneb tegelikult kahest heledast peaaegu võrdsest tähest, mis on teineteisele üsna lähedal ja mida näeb ilusti väiksemast teleskoobist.
Kaksikute tähtkujus asub ka Eskimo udukogu (NGC 2392), mis on imeilus planetaarudu.
Lisaks on selles tähtkujus veel Kastori jala lähedal asuv hajusparv M35, mis on binokliga ilusti vaadeldav.
Kaksikute tähtkujus asub ka ühe tuntuima ja intensiivseima meteoorivoo geminiidide radiant. Geminiidid on vaadeldavad 6.–19. detsembri paiku ning tipphetk on 14. detsembril, kui on võimalik näha kuni 120 meteoori tunnis. Erinevalt teistest meteoorivooludest (perseiidid, leoniidid) ei ole geminiidide allikaks komeet, vaid asteroid 3200 Phaeton, mille järel liikuvast tolmupilvest pärit kübemed sisenevad kiirusega u 35 km/s atmosfääri, süttivad ja muutuvad meile nähtavaks nn langevate tähtedena.
Hetkel (veebruaris) on Kaksikud kõrgel lõunataevas. Kasuta selgeid öid, et selle huvitava tähtkujuga tutvust teha!