Mai öötaevas 2016


Maikuu põnevaim astronoomiline sündmus ei leia aset mitte öösel, vaid hoopiski päeval. 9. mail alates kella 14.12 kuni päikeseloojanguni näeme Merkuuri üleminekut Päikesest. Siinkohal tuleb meelde tuletada, et Päikese vaatlemisel tuleb olla väga ettevaatlik ja ilma spetsiaalsete abivahenditeta ei tohi seda kindlasti teha!

Kuna Merkuur on hästi pisike, siis on selle ülemineku vaatlemiseks ja pildistamiseks tarvis teleskoopi või väga pika fookuskaugusega (~1000 mm) objektiivi. Teleskoobi ja objektiivi ette tuleb kindlasti panna spetsiaalne filter, millega on ohutu Päikest vaadelda või kasutadagi spetsiaalset päikeseteleskoopi. Teleskoop.ee netipoest on võimalik soetada spetsiaalne päikesefiltri kile, millest saab ise oma teleskoobile vastava filtri meisterdada.

Toimuvad ka erinevad avalikud vaatlused, näiteks Tõraveres Tartu observatooriumi suure teleskoobitorni juures ja Tallinnas Linnahalli katusel. Ise korraldan avaliku vaatluse Rõuges.

Päikeseplekid 1. mail. Merkuur on umbes sama suur kui need plekid, ehk isegi natuke väiksem.

Päikeseplekid 1. mail. Merkuur on umbes sama suur kui need plekid, ehk isegi natuke väiksem.

Et keegi pettuma ei peaks, siis rõhutan veel üle, et Merkuur on hästi pisike ja Päikesega võrreldes on ta lihtsalt väike täpike. Isegi paljud päikeseplekid on sellest suuremad. See vaatepilt aga annabki hästi aimu Päikese suurusest. Olgu veel öeldud, et Merkuur on küll natukene suurem kui Kuu, aga 77 miljonit kilomeetrit kaugemal.

Kuna öötaevas muutub järjest valgemaks, siis näeme tähti üha vähem. Endiselt on hästi näha Jupiter, varahommikul tõusevad madalale lõunataevasse peaaegu kõrvuti ka Saturn ja Marss. 15. mail on taevas lähestikku Kuu ja Jupiter.

Noorkuu on 7. mail ja täiskuu 22. mail. Seega valgustab kuu lõpus niigi valget ööd veel ka suur kuuketas.

Neitsi tähtkuju koos Jupiteri ja Arktuurusega

Neitsi tähtkuju koos Jupiteri ja Arktuurusega

Tähtkujudest võib proovida lõunataevast üles leida Neitsit. Kõiki tema tähti ei pruugi enam hästi näha olla, aga kindlasti on leitav kõige eredam täht Spiika. Selle üles leidmiseks võib kasutada Suure Vankri abi, mille ais osutab Karjase tähtkuju eredale tähele Arktuurusele. Arktuurusest allapoole vaadates leiamegi Spiika ja Neitsi tähtkuju. Neitsist paremale jäävad Lõvi tähtkuju ja Jupiter.

Maikuus toimub esimest korda astrofotoklubi üritus Tallinnas. 11. mail kell 18.00 ootame kõiki astrofotohuvilisi Tallinna Inglise Kolledžisse. Traditsiooniliselt toimub klubiüritus ka Tõraveres, sinna ootame huvilisi 18. mail. Täpsem info klubiürituste kohta siin: http://www.selgetaevas.ee/astrofotoklubi/

Kommentaarid

Tags