•  

Maikuu põnevaim astronoomiline sündmus ei leia aset mitte öösel, vaid hoopiski päeval. 9. mail alates kella 14.12 kuni päikeseloojanguni näeme Merkuuri üleminekut Päikesest. Siinkohal tuleb meelde tuletada, et Päikese vaatlemisel tuleb olla väga ettevaatlik ja ilma spetsiaalsete abivahenditeta ei tohi seda kindlasti teha!

Kuna Merkuur on hästi pisike, siis on selle ülemineku vaatlemiseks ja pildistamiseks tarvis teleskoopi või väga pika fookuskaugusega (~1000 mm) objektiivi. Teleskoobi ja objektiivi ette tuleb kindlasti panna spetsiaalne filter, millega on ohutu Päikest vaadelda või kasutadagi spetsiaalset päikeseteleskoopi. Teleskoop.ee netipoest on võimalik soetada spetsiaalne päikesefiltri kile, millest saab ise oma teleskoobile vastava filtri meisterdada.

Toimuvad ka erinevad avalikud vaatlused, näiteks Tõraveres Tartu observatooriumi suure teleskoobitorni juures ja Tallinnas Linnahalli katusel. Ise korraldan avaliku vaatluse Rõuges.

Päikeseplekid 1. mail. Merkuur on umbes sama suur kui need plekid, ehk isegi natuke väiksem.

Päikeseplekid 1. mail. Merkuur on umbes sama suur kui need plekid, ehk isegi natuke väiksem.

Et keegi pettuma ei peaks, siis rõhutan veel üle, et Merkuur on hästi pisike ja Päikesega võrreldes on ta lihtsalt väike täpike. Isegi paljud päikeseplekid on sellest suuremad. See vaatepilt aga annabki hästi aimu Päikese suurusest. Olgu veel öeldud, et Merkuur on küll natukene suurem kui Kuu, aga 77 miljonit kilomeetrit kaugemal.

Kuna öötaevas muutub järjest valgemaks, siis näeme tähti üha vähem. Endiselt on hästi näha Jupiter, varahommikul tõusevad madalale lõunataevasse peaaegu kõrvuti ka Saturn ja Marss. 15. mail on taevas lähestikku Kuu ja Jupiter.

Noorkuu on 7. mail ja täiskuu 22. mail. Seega valgustab kuu lõpus niigi valget ööd veel ka suur kuuketas.

Neitsi tähtkuju koos Jupiteri ja Arktuurusega

Neitsi tähtkuju koos Jupiteri ja Arktuurusega

Tähtkujudest võib proovida lõunataevast üles leida Neitsit. Kõiki tema tähti ei pruugi enam hästi näha olla, aga kindlasti on leitav kõige eredam täht Spiika. Selle üles leidmiseks võib kasutada Suure Vankri abi, mille ais osutab Karjase tähtkuju eredale tähele Arktuurusele. Arktuurusest allapoole vaadates leiamegi Spiika ja Neitsi tähtkuju. Neitsist paremale jäävad Lõvi tähtkuju ja Jupiter.

Maikuus toimub esimest korda astrofotoklubi üritus Tallinnas. 11. mail kell 18.00 ootame kõiki astrofotohuvilisi Tallinna Inglise Kolledžisse. Traditsiooniliselt toimub klubiüritus ka Tõraveres, sinna ootame huvilisi 18. mail. Täpsem info klubiürituste kohta siin: http://www.selgetaevas.ee/astrofotoklubi/

Teenused

Näitan oma pilte ja time-lapse’i videosid, räägin nende saamislugusid ja jagan näpunäiteid, kuidas ise öösel pilti teha. Vaata täpsemalt ->
Öötaevas peidab endas rohkesti huvitavat ja põnevat vaatamiseks ning fotokaamera abil on võimalik näha veel palju enamat kui palja silmaga. Selleks, et kõik need huvitavad nähtused ilusasti pildile püüda, tuleb tunda nii ööfotograafia kui taevalaotuse iseärasusi ja just seda on võimalik õppida erinevatel ööfotokoolitustel. Vaata täpsemalt ->
Valgusest maalitud maagia. Huvitav ja teistmoodi põnev tegevus üritustel või maagilised ilupildid. Vaata täpsemalt ->
Erilised ööfotod inimestest, hoonetest, autodest vm, mille taustaks tähistaevas, Linnutee, helkivad ööpilved, virmalised või muud taevased nähtused. Vaata täpsemalt ->
Huvitavad ja põnevad videod, millega on võimalik mitmeid tunde mõne sekundi sisse mahutada. Vaata täpsemalt ->
Teen silmapaistvaid 360° panoraamfotosid ja nendest koostatud virtuaaltuure. Vaata täpsemalt ->

Viimased blogipostitused

Telli foto endale seinale

VAATA KOGU VALIKUT

Ööfotograaf Martin Mark
Ööfotograaf ja koolitaja Martin Mark