Märtsi öötaevas 2016


Märtsitaeva säravaim objekt on Jupiter. 8. märtsil toimub Jupiteri vastasseis ehk olukord, kui Päike, Maa ja Jupiter asuvad ühel joonel ning planeet on meile lähedal ja hästi vaadeldav. Sel ajal on ta kõige eredam ja paistab ilusti terve öö.

Lõvi tähtkuju koos Jupiteriga

Lõvi tähtkuju koos Jupiteriga

Jupiteri järgi on lihtne üles leida Lõvi tähtkuju, mis asub sel kuul Jupiteri kohal. Lõvi tähtkuju eredaim täht Reegulus paistab hästi silma ning sellest üles vaadates on märgatav tagurpidi küsimärk, mis sümboliseerib lõvi pead. Lõvi tähtkujust kõrgemale jääb kõigile tuttav Suur Vanker, mis tegelikult on üks osa Suure Karu tähtkujust. Selle nägemiseks tuleb märtsis pea päris kuklasse ajada.

Suur Vanker, mis on osa Suure Karu tähtkujust

Suur Vanker, mis on osa Suure Karu tähtkujust

Lõvi tähtkuju taevasse ilmumine näitab, et kevad pole enam kaugel. Orion koos teda ümbritseva põneva talvekuusnurga piirkonnaga hakkab järjest varem loojuma ning koos sellega hakkab ka talv taanduma.

20. märtsil ongi kevadine pööripäev ning kell 6.30 saame tähistada kevade algust.

Märtsis on parim aeg öötaevas võimalikult paljude tähtede nägemiseks ja ka pildistamiseks kuu esimesel poolel. Noorkuu on 9. märtsil, mis tähendab, et umbes viis päeva enne ja pärast seda kuuvalgus öötaevast ei sega. Märtsist alates peaks meil rohkem selgeid öid olema ning sel kuul on veel ka pimedat aega piisavalt palju.

Täiskuud on võimalik nautida ja pildistada 23. märtsil, seega on kuu teises pooles võimalikult paljude tähtede vaatlemine ja pildistamine häiritud.

Märtsis toimub ka täielik päikesevarjutus, mida on küll kahjuks võimalik näha vaid mõnel pool Indoneesias ja Vaiksel ookeanil. Suured päikesevarjutuse fännid võtavad selle nägemiseks ette pika reisi.

Osaline päikesevarjutus möödunud aasta 20. märtsil. See oli nähtav ka Eestis.

Osaline päikesevarjutus möödunud aasta 20. märtsil. See oli nähtav ka Eestis.

Märtsis jätkub ka Astrofotoklubi. 7. märtsil on kõik oodatud Tõraverre klubi järgmisele üritusele. Seekord on põhiesinejaks Martin Vällik, kes tutvustab oma Kuu-teemalist fotonäitust. Lisainfo: http://www.selgetaevas.ee/astrofotoklubi/

Kommentaarid

Tags