Loodusfotograafi „modellid“ ei ole alati kaugel ürgmetsas. Mõnikord juhtub, et leiad nad lausa järvekaldalt koos kontserdiga. Ööbikuoru Villas algas C-Jami tšellokontsert, kuid mina olin jäänud Antsu ujumissilla juurde pildistama väikseid tegelasi, keda kutsutakse liidrikeks.

Autosid vooris pidevalt kontsertpaika juurde. Inimeste lõbus ja energiline jutukõmin ja sume suveõhtu lõid meeleoluka sessioonipaiga. Isegi tavaliselt vilgas seenliidrik oli päevategevustest maha rahunenud. Ilmselt vähendas tema lennukirge tiibadele langenud õhtuniiskus.

Jaanus Tanilsoo

15.07.2015 kell 20.48 Liinjärve äärne õõtsiksoo

 Nikon D750 + Nikkor 105mm f2.8 G VR, 1/200sek, f5, ISO1000

Foto tellimiseks kirjuta oma täpsest soovist martin@revolutsioon.ee

Eksperdi kommentaar pildile

Fotolt vaatab meile vastu suurte silmadega putukas, kes uudistab maailma. Kui me saaksime vaadata silmade taha, siis leiaksime sealt ühe sinise, mustade laikudega, saleda kehaga putuka. See on isane seenliidrik. Emased on värvilt rohekas-kollakad, seljal tumeda mustriga. Seenliidrik on väike kiil, kellel on neli ühetaolist tiiba, need paneb ta puhkeolekus selja kohale kokku nagu teisedki tema lähisliigid. Seenliidrik on üks kaheteistkümnest Eestis elavast liidriklase liigist. Liidrikud on väikesed kiilid, kes võtavad oma energiavarude täiendamiseks mõnikord ette päris pikki lennuretki oma koorumisveekogust kaugemale. Nad teevad seda üksikult ja üsna märkamatult. Enamasti lendavad need suuresilmalised kiilid madalal taimede vahel, sest kõrgemal lendamise korral oleks nad heaks sihtmärgiks paljudele nende vaenlastele. Rohus või selle kohal lendamisel on veel üks eesmärk. Need väikesed kiilid on leidnud endale sobiva toiduvaru lehetäide ja teiste rohus elavate väikeste putukate näol. Nii lendavadki liidrikud üsna aeglaselt toitu otsides ja mõnikord peatuvad rohukõrrel, et veidi puhata ja oma lähimat ümbrust uurida. Kui kõht on täis ja energiat piisavalt kogutud, lendavad need väikesed kiilid esimese sobiva veekogu juurde, et seal partner leida ja järglaste soetamiseks munad muneda. Seda teevad emane ja isane liidrik alati paaris, kui emane paigutab oma munad vees kasvavate taimede sisse, siis isane, hoides emasel tagakehajätketega kaelast, jälgib ümbrust, et munemist keegi võõras segama ei tuleks, sest veekogu pind kihab arvukatest liidrikest, kes samuti järglasi soetada soovivad. Seejärel lendavad kiilid oma teed, vees aga arenevad nende järglased, kes järgmistel aastatel jälle oma tegevusega meie pilku püüavad.

Mati Martin
bioloog


Vaata ka lisainfot ja teisi näituse pilte: Meie kodukoha tavaline eriline loodus