•  

ISS Kuu kohal

Oktoobris on kaks noorkuud: kohe 1. oktoobril ja kuu lõpus, 30. Oktoobril. See tähendb, et täiskuu on kuu keskel, 16. oktoobril. Kohe oktoobri alguses tasub Kuu loojumisel silma peal hoida, sest 6.−8. oktoobrini on Kuu lähedal näha kahte planeeti, Marssi ja Saturni. Need on horisondile hästi lähedal, aga peaks siiski nähtavad olema. Kuust vasakul asub Marss ja paremal all Saturn.

Samadel kuupäevadel võib Kuu lähedal näha ka rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) ülelendu. Näiteks 6. oktoobril kella 19.30 paiku lendab ISS Kuust väga lähedalt mööda ja näiteks Tartust natuke põhja pool peaks olema näha, kuidas ta üle kuuketta liigub. Kahjuks pole vaatlustingimused kõige paremad, sest taevas on veel liiga hele. Lisaks on ISS-i oktoobris võimalik ühe õhtu jooksul kaks korda näha. Umbes 1,5 tunniga teeb ta maakerale tiiru peale ja ilmub jälle nähtavale. ISS lendab madalal edela- ja lõunataevas. Kuidas seda ära tunda? Ta paistab meile ereda täpina, mis liigub hästi kiiresti paremalt vasakule. Täpsema vaatluse planeerimiseks kasuta http://heavens-above.com lehte. Sisesta seal üleval paremas nurgas olevasse kasti kindlasti oma asukoht!

ISS-i ülelend Rõuge kohal. Liikumine 30 sekundi jooksul.

18. oktoobril Kuud vaadates näeb sellest vasakul Sõnni tähtkuju eredat tähte Aldebarani ja Kuu kohal Plejaadide hajusparve.

21. oktoobril on orioniidide meteoorivoolu tipphetk, aga kahjuks on sel ajal ere Kuu taevast valgustamas ja see vähendab nende nähtavust. Muidu peaks neid tipphetke ajal kuni 25 tükki tunnis nägema. Orioniidid pärinevad komeet Halley jäänustest ja nende radiant asub Kaksukute ja Orioni tähtkuju vahel.

Talvekuusnurk

Talvekuusnurk. Pildil on näha ka roosakas Orioni udukogu, oranžikas Betelgeuse ja Plejaadid

Oktoobri lõpus hakkab hommikuti tõusma Jupiter ning 28. oktoobri hommikul tõusevad Jupiter ja Kuu lähestikku. Jupiter on Kuust natuke allpool.

Pärast südaööd hakkab tõusma ka põnev Orioni tähtkuju ja oktoobri lõpus on varahommikul juba terve Talvekuusnurk nähtaval.

Lisaks kõigile pikalt ette teada olevatele sündmustele on kindlasti oodata ka virmalisi. Loodame, et oktoobris jagub veel ka selget taevast!

 

 

 

 

 

 

Teenused

Näitan oma pilte ja time-lapse’i videosid, räägin nende saamislugusid ja jagan näpunäiteid, kuidas ise öösel pilti teha. Vaata täpsemalt ->
Öötaevas peidab endas rohkesti huvitavat ja põnevat vaatamiseks ning fotokaamera abil on võimalik näha veel palju enamat kui palja silmaga. Selleks, et kõik need huvitavad nähtused ilusasti pildile püüda, tuleb tunda nii ööfotograafia kui taevalaotuse iseärasusi ja just seda on võimalik õppida erinevatel ööfotokoolitustel. Vaata täpsemalt ->
Valgusest maalitud maagia. Huvitav ja teistmoodi põnev tegevus üritustel või maagilised ilupildid. Vaata täpsemalt ->
Erilised ööfotod inimestest, hoonetest, autodest vm, mille taustaks tähistaevas, Linnutee, helkivad ööpilved, virmalised või muud taevased nähtused. Vaata täpsemalt ->
Huvitavad ja põnevad videod, millega on võimalik mitmeid tunde mõne sekundi sisse mahutada. Vaata täpsemalt ->
Teen silmapaistvaid 360° panoraamfotosid ja nendest koostatud virtuaaltuure. Vaata täpsemalt ->

Viimased blogipostitused

Telli foto endale seinale

VAATA KOGU VALIKUT

Ööfotograaf Martin Mark
Ööfotograaf ja koolitaja Martin Mark