•  


September algab kohe noore Kuuga
ehk ideaalse ajaga, et selge taeva korral ilma segava kuuvalguseta täiesti pimedat öötaevast vaadelda ja pildistada. Täielik pimedus saabub septembri alguses juba enne kella 23 ja iga päevaga üha varem, kuni septembri lõpuks on juba alates kella 21st täielik pimedus. Siis saab mõistlikul ajal öötaevast nautida ja pärast seda veel õigel ajal magama minna.

Täiskuu saabub 16. septembril ja seal kandis pole siis mõtet näiteks Linnutee pildistamist ette võtta. Aga ägedaid kuuvalgusega pilte saab ikka teha.

Tamsa Kabelimägi

Linnutee Tamsa Kabelimäe kohal

Linnutee kulgeb enam-vähem põhja-lõunasuunaliselt üle meie peade, see on pimedatel öödel vahva vaatepilt ning loob pildistamiseks põnevaid võimalusi. Linnuteel on endiselt näha ka Suvekolmnurk, mida vahel kutsutakse täiesti õigustatult ka Sügiskolmnurgaks, sest sügis ongi ju peaaegu käes. Pööripäev ja sügise algus on 22. septembril.

Planeetidest õnnestub septembris mõnes kohas hea õnne korral näha võib-olla ainult Saturni ja Marssi, mis on õhtul vara hästi madalal vaevalt üle horisondi. Jupiter, Veenus ja Merkuur on Päikese lähedal ja neid me ei näe. Kalade tähtkujus on küll Uraan, aga seda palja silmaga vaadelda ei õnnestu.

Virmaliste hooaeg sai juba augustis avatud ja arvatavasti ei tule neist puudust ka septembris. Endiselt tasub silma peal hoida Eestimaa virmaliste grupil Facebookis, siis võib kindel olla, et neid maha ei maga.

Ursa Major - Suur Karu

Suur Vanker ühe osana Suure Karu tähtkujust

Varahommikul hakkab taevasse tõusma juba ka Talvekuusnurk. Kapella Veomehe tähtkujus ja Plejaadid ning Aldebaran Sõnni tähtkujus on hästi nähtavad juba enne südaööd ning nende järel tõusevad ka Polluks ja Kastor Kaksikute tähtkujus ning minu suur talveööde lemmik Orioni tähtkuju koos Betelgeuse, Riigeli ja kuulsa Orioni udukoguga. Muidugi ei puudu taevast ka loojumatud Väike ja Suur Vanker. Viimase kohta võid lugeda täpsemalt minu blogipostitusest: Miks sa öötaevas esimese asjana Karu tagumikku otsid?

 

Teenused

Näitan oma pilte ja time-lapse’i videosid, räägin nende saamislugusid ja jagan näpunäiteid, kuidas ise öösel pilti teha. Vaata täpsemalt ->
Öötaevas peidab endas rohkesti huvitavat ja põnevat vaatamiseks ning fotokaamera abil on võimalik näha veel palju enamat kui palja silmaga. Selleks, et kõik need huvitavad nähtused ilusasti pildile püüda, tuleb tunda nii ööfotograafia kui taevalaotuse iseärasusi ja just seda on võimalik õppida erinevatel ööfotokoolitustel. Vaata täpsemalt ->
Valgusest maalitud maagia. Huvitav ja teistmoodi põnev tegevus üritustel või maagilised ilupildid. Vaata täpsemalt ->
Erilised ööfotod inimestest, hoonetest, autodest vm, mille taustaks tähistaevas, Linnutee, helkivad ööpilved, virmalised või muud taevased nähtused. Vaata täpsemalt ->
Huvitavad ja põnevad videod, millega on võimalik mitmeid tunde mõne sekundi sisse mahutada. Vaata täpsemalt ->
Teen silmapaistvaid 360° panoraamfotosid ja nendest koostatud virtuaaltuure. Vaata täpsemalt ->

Viimased blogipostitused

Telli foto endale seinale

VAATA KOGU VALIKUT

Ööfotograaf Martin Mark
Ööfotograaf ja koolitaja Martin Mark