Talveööde kõige silmapaistvam ja põnevam tähtkuju on kindlasti paljudele tuttav kütt Orion. Kolm kõrvuti paiknevat tähte, mis moodustavad Orioni vöö, on lihtsasti leitavad ning ka algajad tähistaevahuvilised tunnevad selle tähtkuju kergesti ära. Orion näeb tõesti välja nagu jahimees, kellel on nui pea kohale tõstetud, kilp kaitseks ees ning mõõk vööl.
Orioni kirjeldamine jahimehena tuleb Kreeka mütoloogiast, kus tema kohta on erinevaid lugusid. Ühe müüdi järgi armus kuu- ja jahijumalanna Artemis Orioni. Artemise kaksikvennale Apollonile see ei meeldinud ja ta otsis võimalust, kuidas sellele lõpp teha. Ühel päeval oli Orion meres ujumas ja Apollon esitas oma õele väljakutse, kas too saab kaugel meres ujuvale mehele noolega pihta. Artemise nool tappis mehe ning alles siis sai ta teada, et ujuja oli Orion. Artemis tõstis Orioni koos tema jahikoerte, Suure ja Väikese Peniga, kes talle taevavõlvil ustavalt järgnevad, tähtede sekka.
Teine müüt räägib, kuidas Orion oli kelkinud, et ta suudab tappa iga olendi. See vihastas maajumalanna Gaiat, kes saatis skorpioni Orioni tapma ning see ka õnnestus. Zeus muutis aga Orioni surematuks ning tõstis ta tähtede hulka. Selleks, et skorpion ei saaks talle enam midagi teha, tõstis ta ka skorpioni taevasse, aga paigutas ta teisele poole taevavõlvi. Nii ongi nüüd Orioni tähtkuju nähtav talvekuudel, aga Skorpioni tähtkuju suvel. Neid kahte tähtkuju ei näe mitte kunagi samal ajal taevas.
Orion olevat ka Atlase ja merenümfi Pleione seitset tütart erinevatel segastel asjaoludel seitse aastat taga ajanud, mispeale Artemis oli õed lõpuks tuvideks muutnud, et nad saaksid lõplikult põgeneda. Zeus muutis kõik seitse koos tähtedeks, mida tunneme Plejaadide hajusparvena või siis Seitsme Õena. Kui Orion surma sai ja ta taevasse tõsteti, siis sattus ta jälle seitset õde taga ajama. Seetõttu näemegi nüüd, kuidas Orion öötaevas Plejaadide järel liigub.
Vanad eestlased ei teadnud aga jahimehest midagi. Eestlased olid töörahvas ja kogu nende elu keerles ümber töö. Seega olid nende jaoks Orioni asemel taevas hoopis tööriistad, koot ja reha. Koodi moodustasid Orioni õlad (Betelgeuse ja Bellatrix) ja vasak jalg (Saiph) ning reha Orioni vöö (Alnitak, Alnilam ja Mintaka) ja tema parem jalg (Riigel).
Orioni tähtkuju eredamateks tähtedeks on oranžikas ülihiid Betelgeuse (vasak õlg) ja sinakasvalge ülihiid Riigel (parem jalg). Betelgeuse on öötaevas heleduselt üheksas täht ja ta asub meist 640 valgusaasta kaugusel. Ta on nii suur, et kui ta oleks meie Päikese asemel, siis ulatuks ta isegi Marsist kaugemale. Betelgeuse on oma eluea lõppu jõudmas ning arvatakse, et ta plahvatab varsti supernoovana. Meie universumi kontekstis tähendab “õige varsti” muidugi alles miljonite aastate pärast. Riigel on küll Betelgeusest väiksem, aga ta on öötaevas ereduselt seitsmes täht ja Orioni tähtkuju eredaim. Ta asub meist 863 valgusaasta kaugusel. Mõlemad tähed on hästi äratuntavad, sest nad on eredad ning iseloomuliku värvusega: Betelgeuse oranžikas ning Riigel sinakasvalge.
Orioni tähtkuju tuntuim objekt on aga hoopis Orioni udukogu (M42), mis asub Orioni vöö all rippuva mõõga tähtede seas. Tegemist on udukoguga, kus toimub täheteke. Orioni udukogu on isegi palja silmaga nähtav, binokliga juba päris huvitav ja teleskoobist vaadates ikka väga lahe vaatepilt. Orioni udukogu tuleb isegi tavalise kaameraga pildistades nähtavale ja väiksema teleskoobiga saab seda laisa täies hiilguses pildistada. Ta asub meist umbes 1500 valgusaasta kaugusel.
Orionis asub veel üks põnev udukogu, mis küll hästi esile tuleb ainult pildistades ja neid pilte on arvatavasti paljud näinud. Tegemist on Hobusepea udukoguga, mis tõesti näebki välja nagu hobuse pea. See asub Orioni vöö vasakpoolseima tähe Alnitaki lähedal.
Kuna Orion on lihtsasti leitav, siis saab seda kasutada abilisena teiste tähtede ja tähtkujude leidmisel. Kui Orioni vööst kujutletav sirgjoon läbi tõmmata, siis mööda seda vasakule liikudes jõuame öötaeva kõige eredama tähe Siiriuseni. Siirius asub Orioni ustava koera Suure Jahipeni tähtkujus. Sama sirgjoont mööda paremale liikudes jõuame veel ühe oranžika täheni. See on Sõnni tähtkujus asuv Aldebaran. Sealt natuke veel edasi liikudes jõuame Plejaadide hajusparveni. Orioni vasakust jalast, vöö vasakpoolseimast tähest ja Orioni peast läbi tõmmatavat sirgjoont mööda liikudes jõuame Veomehe tähtkujus asuva Kapellani, mida vanad eestlased kutsusid Jõulutäheks. Kapella on öötaevas ereduselt kuues täht. Orioni paremast jalast, vöö parempoolseimast tähest ja vasakust õlast läbi tõmmatud sirgjoont mööda liikudes jõuame Kaksikute tähtkujus asuva Kastori täheni. Sellest vasakule jääb teine kaksikutest, Polluks. Orioni paremast õlast ja vasakust õlast läbi tõmmatud joont mööda vasakule liikudes leiame Orioni teise koera Väikese Pani tähtkujus asuva tähe Prooküoni.
Nagu näha, on Orioni ümbrus täis eredaid tähti ja põnevaid tähtkujusid. Orioni eredaim täht Riigel koos Siiriuse, Prooküoni, Kastori, Kapella ja Aldebaraniga moodustavad sellise asterismi nagu Talvekuusnurk.
Orion on kindlasti tähtkuju, mida tasub tundma õppida. See peidab endas palju põnevat ja öötaevast on kohe palju huvitavam uurida, kui tead, mida vaatad.