Iridiumi sähvatuste tuntumaks saamisel eestlaste hulgas mängis kindlasti rolli minu foto Sähvatus ja galaktika, mis valiti NASA teadlaste poolt astronoomia päevapildiks. Pärast seda sain hulgaliselt küsimusi, millega on tegemist ja kuidas neid ise pildile püüda, samuti oli märgata nendest tehtud fotode arvu kasvu.
Nüüd on sähvatused taas teatud ringkondades elevust tekitamas, sest hiljuti saabus uudis nende satelliitide väljavahetamise kohta, mis tähendab, et see põnev nähtus kaob meie taevast. Nii et praegu on just õige aeg neist veel viimast võtta.
Mis asi see Iridiumi sähvatus siis üldse on?
Tegemist on taevaste sähvatustega, mille põhjustavad Iridiumi satelliitide võrgustikku kuuluvad telekommunikatsioonisatelliidid. Nendel sidesatelliitidel on kolm hästi valgust peegeldavat antenni. Vahetevahel peegeldavad need päikesevalgust Maale, tekitades kiirelt liikuva valgustatud laigu Maa pinnal. Laigu läbimõõt on umbes 10 km. Vaatleja näeb seda taevas ereda välgatusena, mille kestus on kuni 20 sekundit. Iridiumi sähvatuste eredusi mõõdetakse tähesuurustes, mis tähendab, et mida väiksem number seda eredam. Osa neist võib olla koguni tähesuurusega -8 ja eredaimaid sähvatusi võib isegi päeval näha. Võrdluseks: meie öötaeva eredaim täht Siirius on tähesuurusega -1,46, Veenuse tüüpiline heledus on -4 tähesuurust.
Sähvatust jälgides on näha, kuidas satelliit ilmub väikese täpina nähtavale ning muutub järjest eredamaks. Mõneks sekundiks muutub see tunduvalt eredamaks ning seejärel hakkab tuhmuma ning lõpuks kaob üldse. Teadmata, et sellised asjad on olemas, võib nende kogemata nägemine tõesti segadust tekitada. Langevate tähtedega neid enamasti vist ikka segi ei aeta, sest nad liiguvad palju aeglasemalt, aga tundmatuks lendavaks objektiks peavad neid sähvatusi kindlasti päris paljud.
Nende satelliitide nimi võib segadust tekitada, sest iriidium on tuntud kui väärismetall – keemiline element järjekorranumbriga 77. Esialgu oligi plaanis saata orbiidile 77 satelliiti ja selle järgi said nad ka ristitud Iridiumi nimega. Tegelikult jõudis neid lõpuks orbiidile 66 pluss mõned varusatelliidid.
Iridiumi sähvatused teeb eriliseks see, et nende toimumise aega ja kohta saab väga täpselt ette ennustada. Langevate tähtede kohta ei tea me mitte kunagi, millal ja kus täpselt järgmine võib toimuda. Saame oma vaatlused ja pildistamised küll sättida meteoorivoolude tippaegadele ja arvestada nende radiandiga ning sellega nende nägemise tõenäosust suurendada. Kuid see ei ole võrreldav Iridiumi sähvatustega, mille toimumise asukohta ja aega teame ette sekundi täpsusega. See võimaldab nende vaatlemiseks ja jäädvustamiseks põhjalikult ettevalmistusi teha. Päris lahe on ju koos sõpradega tähistaevast uurides neid teatud kohta vaatama suunata ning siis jälgida nende imestust, kuidas sa oskasid sellist asja ette näha. Eriti lahe on neid suuremas seltskonnas vaadelda, kus on hulgas ka neid, kes pole sähvatusi varem näinud. Kui juhtub olema eriti ere sähvatus, siis on vaimustushüüded garanteeritud. Mäletan näiteks astronoomiahuviliste kokkutulekuid, kus mitukümmend inimest sähvatust vaadates kooris ahhetavad või siis ühte minu ööfotokoolitust, kus osad osalejad said oma elu esimese nähtud sähvatuse kohe ka pildile. Sellised pisikesed hetked võivad palju rõõmu valmistada.
Kuidas Iridiumi sähvatusi näha?
Sähvatuste nägemiseks tuleb kindlaks teha, millal ja kus neid näha on. Selleks on väga hea abimees veebileht http://heavens-above.com. Esimese asjana tuleks seal määrata oma asukoht. Selleks on mõistlik teha sinna konto, mis võimaldab salvestada erinevaid asukohti, mida saab hiljem rippmenüüst mugavalt vahetada.
Kui oled oma asukoha sisestanud, siis otsi satelliitide alajaotusest üles Iridium Flares. Sellel lehel on näha info järgmiste sähvatuste kohta: sähvatuse tipphetke kellaaeg, selle eredus, altituud ehk kõrgus ja asimuut ehk nurk põhjasuuna ja sähvatuse vahel, satelliidi nimetus, sinu asukoha kaugus sähvatuse keskkohast, sähvatuse eredus selle keskkohas ja Päikese kõrgus horisondist. Kogenematule vaatlejale võivad need numbrid esialgu väga segased olla ja selleks on seal lehel veel üks väga vahva võimalus, mis teeb elu lihtsamaks. Vajutades sähvatuse toimumise kellaaja peale avaneb taevakaart, kus on näidatud satelliidi teekond ja sähvatuse toimumise koht. Lisaks on seal allpool näha kaart, kus on märgitud sinu valitud asukoht ja punase joonena satelliidi teekond. Mida lähemal sa sellele joonele oled, seda eredamalt sähvatust näed.
Enne, kui sõpradele sähvatust näitama lähed, veendu neid andmeid vaadates, et tegemist oleks ikka võimsamat sorti sähvatusega, tähesuurusega vähemalt -4. Siis võid kindel olla, et elamus on meeldejääv ja imestama panev. Tuhmimad sähvatused, mis pole tähtedest palju eredamad, võivad jääda lahjaks ja ei tekita nii suurt elevust.
Heavens Above’il on olemas ka samanimeline mobiilirakendus Androidi telefonidele. Muidugi on Iridiumi sähvatuste jaoks olemas ka palju teisi rakendusi kõigile telefonidele. Enamus neist kahjuks sähvatuse asukohta taevakaardil ei näita, neis tuleb asukohast aru saada altituudi ja asimuudi järgi.
Kui sul tekkis huvi Iridiumi sähvatuste vastu ning soovid õppida neid pildistama, siis oled oodatud 31. märtsist kuni 2. aprillini toimuvatele hobiastronoomia kevadpäevadele. Selle raames toimub 1. aprillil kell 10.30–13.30 langevate tähtede pildistamise koolitus, kus üheks peateemaks on just Iridiumi sähvatuste pildistamine. Kohale võib tulla ka ainult koolituse ajaks. Täpsem info siin: https://matugraphy.com/langevate-tahtede-pildistamise-koolitus-mellinis/