Sellel öösel oli tegelikult plaanis lihtsalt Linnuteest ja inimesest pilte teha. Ühel hetkel otsustasin igaks juhuks järele vaadata, kas sel ööl on näha mõnda iriidiumi sähvatust. Kasutan selleks Heavens Above nutirakendust. Selgus, et kahe minuti pärast toimub üks ere sähvatus just selles kandis, kuhu kaamera suunatud oli. Nii et kompositsiooni ei olnud tarvis muuta, kõik oli juba paigas. Juhendasin modelli, et ta näitaks just sinna, kuhu oli sähvatust oodata, ja muutsin kähku kaamera seaded iriidiumi pildile saamiseks sobilikuks. Sain kõik paika ja juba ilmuski oodatud suunas nähtavale satelliit, millele modell kerge vaevaga osutada sai. Vajutasin päästikule ja vaatasin imetlusega, kuidas see järjest eredamaks muutus ning lõpuks kadus samamoodi nagu ilmuski. Kõik klappis perfektselt.
Nii et selle pildi saamiseks ideest teostuseni kulus paar minutit. Muidugi poleks sellist tulemust saavutanud ilma aastaid ööfotograafia- ja astronoomiaalaseid teadmisi kogumata ning harjutamata.
Põhjalikumalt saab pildi sündimisest ja ööfotograafia tagamaadest lugeda siit: https://medium.com/@martin_mark/kuidas-s%C3%BCndis-nasa-p%C3%A4eva-astronoomiafoto-ja-muud-huvitavat-%C3%B6%C3%B6fotograafiast-8c5c5d3c91ab
Martin Mark
24.08.2015 kell 0.10
Nikon D600 + Samyang 14mm f2.8, 30sek, f2.8 ISO3200
Foto tellimiseks kirjuta oma täpsest soovist martin@revolutsioon.ee
Eksperdi kommentaar pildile
Kas see inimene viskab välgunoolt? Ei. Kuigi see võib nii paista, näitab ta tegelikult hoopis ereda iriidiumi sähvatuse suunas, mis on lühiajaline päikesevalguse peegeldus sidesatelliidilt, mis tiirleb ümber Maa. Iriidiumi satelliidi liikudes joonduvad peegelduvad antennid Päikese ja vaatleja vahele ning tekitavad sähvatuse, mis on eredam kui ükskõik milline täht taevas. Iriidiumi sähvatused kestavad tavaliselt mitmeid sekundeid, kauem kui enamus meteoore. Samuti, erinevalt meteooridest, on sähvatused sümmeetrilised ja ennustatavad. Pildil olev sähvatus oli nähtav Lõuna-Eesti kohal ja tuli iriidumi satelliidilt nr 15. Sellel hästi planeeritud pildil on taustaks imetlusväärne öötaevas koos meie Linnutee galaktika keskosa vöödiga, mis tõuseb pildil vertikaalselt üles.
Jerry T. Bonnell
NASA teadlane