Talv. Sombune sulailm õrna lumesajuga. Eestisse talvituma jäänud linnud otsivad järjepidevalt kõiki võimalusi, millega oma tühja kõhukoobast täita. Väga paljud neist leiavad metseeni inimesest, kes oma harduses väikestele olevustele abikäe ulatavad.
Loodusfotograafi jaoks on sellised ilmaolud keerulised. Valgus pole kiita, kuid soov vilkaid tegelasi kaadrisse saada väga suur.
Esialgu on linnud arad, kuid mida aeg edasi, seda rohkem hakkavad nad musta aparaadiga võõrast kogu usaldama. Alles mitmete tundide pärast tundub, et usaldusbarjäär on lõhutud, kuid ainult esimese vale liigutuseni…
Kaamera tuleb seadistada kindlasti sarivõttele ning linnu maabumisel väljavalitud motiivile algab kiire ja tärisev „plõksude valang“. Canon 70D suudab teha 7 kaadrit sekundis.
Üle 90 % piltidest läheb kustutamisele ning vaid mõned üksikud jäädvustused pakuvad rahulolu, et seda sekundi murdosa meenutada.
Jaanus Tanilsoo
18.01.2015 kell 13.11 Taluaed
Canon 70D + Canon 500mm f4, 1/400sek, f4, ISO320
Foto tellimiseks kirjuta oma täpsest soovist martin@revolutsioon.ee
Eksperdi kommentaar pildile
Sinitihane on Eestis üldlevinud ja arvukas lind, kes pesitseb peamiselt leht- ja segametsades, parkides ning aedades. Pesa ehitab sinitihane enamasti lehtpuu õõnsusse, mille pehkinud tüvesse võib ta pesakoopa harva ka ise uuristada. Sinitihane pesitseb meelsasti ka pesakastis. Samblast, kõrtest ja kuivanud lehtedest ehitatud pesa vooderdab ta karvade ning jõhvidega. Maikuus leiab pesast kümmekond valget punapruunide täppidega muna. Haudumine kestab sinitihasel kaks nädalat ja pojad lahkuvad pesast juba kolmanda elunädala lõpuks. Osa sinitihaseid rändab talveks veidi lõuna poole, samas tuleb osa põhjapoolseid sinitihaseid omakorda talveks meile. Sinitihase toiduks on enamasti väikesed putukad ja ämblikud, talvel aga külastab sinitihane ka lindude toidumajasid ning sööb hea meelga nii inimeste pakutavat rasva kui ka päevalilleseemneid. Olles küll vähearvukam kui rasvatihane, hakkab vilgas erksavärviline ja häälekas sinitihane toidumaja juures kohe silma.
- aastal on Eesti aasta linnuks rasvatihane. Rasvatihase aastal pöörame tähelepanu ka teistele tihastele, sh sinitihasele.
Margus Ots
Eesti Ornitoloogiaühingu rasvatihase aasta projektijuht